آجیل

تاریخچه اجیل در ایران1

قبل از آنکه بخواهیم به توضیح آجیل با کیفیت در ایران بپردازیم، خوب است کمی درباره اینکه آجیل چیست و تاریخچه آن در کشور صحبت کنیم. در فرهنگ باستانی ایران، آجیل جایگاه با ارزشی داشته و در اکثر مراسم ایران قدیم حضور پر رنگی داشته است. باید گفت که از زمان قدیم، آجیل به یکی از نمادهای فرهنگی و اصیل ایران تبدیل شده است و امروزه در اکثر مراسم و اعیاد استفاده می‌شود.

تاریخچه آجیل در ایران به زمان زرتشتیان می‌رسد. در آن زمان آجیل در جشن‌هایی مثل جشن مهرگان، جشن سده، جشن گواه‌گیری و … استفاده می‌شده است. وجود آجیل بسیار ضروری بود و به مهمانی‌های آنها رنگ و زیبایی خاصی می‌بخشید. همچنین آجیل در مراسم مذهبی و اعتقادی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است که به آن آجیل مشکل‌گشا گفته می‌شد و همچنان از آن در مراسم مذهبی استفاده می‌کنند.

برخی از ایرانیان در گذشته آجیل را در مغازه‌های پر زرق و برق می‌فروختند تا توجه رهگذران را به خود جلب کنند. در قدیم آجیل فروشی‌ها قفسه یا شیشه نداشتند، آجیل و تخمه را در ظروف قابل رویت نگه می‌داشتند و میوه خشک را به نخ آویزان می‌کردند.

در ایران قدیم، آجیل و خشکبار به صورت سنتی و محدود تهیه می‌شد. اما با گذشت زمان و بهره‌مندی از تکنولوژی روز و پیشرفته و با بسته بندی عالی، آجیل به صورت انبوه تولید شده و در دسترس عموم قرار گرفت. سرانجام، صنعت آجیل و خشکبار آغاز شد. با افتخار باید گفت که ایران در سال‌های متوالی توانست جزو مهمترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان آجیل در جهان باشد.

اجیل چه شهرهایی در ایران معروف هستند؟
در ایران باغ‌های آجیل زیادی وجود دارند که برخی از آنها به دلیل قرارگیری در مناطقی با آب و هوای بهتر، آجیل با کیفیت‌تری را تولید می‌کنند. در واقع کمتر شهری در ایران وجود دارد که آجیل فروشی نداشته باشد و نشود از آنجا آجیل باکیفیت خرید، اما شهرهایی هستند که آجیل معروف‌تری دارند. در ادامه برخی از آنها را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *